הוצאה לפועל או פשיטת רגל? הכירו את האפשרויות שלכם כחייבים מסחריים

כאשר אדם צובר חובות לחברות, ארגונים ופרטיים, ולא מצליח להגיע עמם להסדר נושים בעצמו או דרך עורך דין, משרד המשפטים צפוי לפתוח לו תיק בהוצאה לפועל. התיק נפתח לבקשת הנושה. נושה בודד יכול לגרום, ברמה הכללית, לפתיחת תיק אחד, אבל אם 2 נושים ומעלה עובדים וגרים באותו אזור, בו פועלת אותה לשכה, ייתכן והדיווחים שלהם יאוגדו לתיק אחד. כיום, חייב מסחרי יכול לבקש מאחת הלשכות של הוצאה לפועל איחוד של כלל התיקים, כולל אלו שנמצאים בסניפים אחרים. מתי יועבר החייב להליך פשיטת רגל, והאם זה בהכרח כדאי לו?

המעבר מבעלות על חוב בהוצאה לפועל לפשיטת רגל

מעבר זה נעשה לבקשת החייב או לבקשת הנושה. הנושה, כשרואה שההוצאה לפועל לא מזיזה עניינים ולא פועלת לטובת החזר החוב, עשוי לפנות בעצמו לכונס הנכסים האזורי ולבקש ממנו להכריז על החייב שלו כפושט רגל. אופציה שניה היא שהחייב עצמו יעשה זאת מול הכונס ויוכר כפושט רגל. לא כל מגיש-בקשה, או מי שהנושה הגיש אותה בשמו, יוכר בהכרח כפושט רגל. פושט רגל מוכר רק לאחר שהחייב מסר לכונס נכסים את ההיסטוריה שלו הכוללת את נסיבות ההגעה לחוב התופח. בשונה מהוצאה לפועל, שעוסקת בגובה חוב מוגדר שלא ניתן לשנות אותו, פשיטת רגל הוא מוסד שעוסק קודם כל באמינות החייב כאישיות פיננסית. על המוסד להיווכח כי החייב ביצע את מהלכי השגיאה שלו בתום לב, וכי אין לו רכוש להסתיר (רכב, בית נוסף וכד'). במידה והוא ישנו, עליו לספק אותו להוצאה לפועל לצורך חילוט החובות.

החובות והזכויות של החייב כפושט רגל

בעוד בהוצאה לפועל – הזכות היחידה של החייב היא להפריש כספים עד גמר החוב, בפשיטת רגל המנהל המיוחד שממונה לחייב, יחד עם הכונס הרשמי, קובעים מה יהיה סכום ההחזר ומעמידים לו לוח סילוקין וקפה להפריש אותו. בשל כך, ייתכנו נושים שייפגעו כי קיצצו להם בגובה החוב. חייב שנמצא בהליך פשיטת רגל יישאל על ידי הכונס ועל ידי המנהל המיוחד בכל העת שאלות על הסתרת רכוש , תוך דרישה לעמידה בזמני התשלום. במידה והחייב הסתבך עם פקידי מוסד פשיטת רגל – מומלץ לו לפנות לעורך דין שיגן עליו על מנת להשאירו בהליך. אחת הזכויות הבולטות של פושט רגל היא שמרגע שזה קרה, אסור לאף נושה להמשיך לדרוש בכוח ובלחץ את הכספים שחייבים לו, שכן פושט רגל חייב דין אך ורק לבית המשפט, דרך כונס ומנהל מיוחד. חסרון מוסד פשיטת הרגל  הוא יצירת מצג של חוסר אמינות פיננסית בעתיד. גם אם ייפרעו כל החובות, פושט רגל לשעבר מוכר גם כפושט רגל תמידי על ידי גופים פיננסיים. לכן, בראייה למרחוק, מוטב לו להיות בהוצל"פ מאשר בפשיטת רגל, ולא לשאת בהכתמה בעתיד.