החזר מס הכנסה בסוף השנה – מתי הוא נדרש? כך תסדירו אותו

החזר מס נדרש כאשר רשויות המס גבו מכם יתר על המידה. בישראל זה קורה כמעט לכל אחד, מדי שנה. באופן אירוני, מי שחשוף לכך הוא לא העצמאי המופקר לזכויותיו, אלא דווקא העובד השכיר שמגבה את כל ההכנסות שלו במעסיקים ובתלושי משכורת. כאשר יש להם מקום עבודה אחד, רשויות המס לא מתערבות כלל. אבל אם הוא עובד במספר מקומות עבודה, עליו לתאם זאת באמצעות תיאום מס, ושם הן עלולות לכפות עליו גביה עודפת שלא מן הצדק, מה שיצריך פניה לשירות החזר מס הכנסה של יועצי מס מקצועיים.

שאלון החזר מס – אלו הפרטים שיש לדעת

במסגרת שאלון החזר מס תישאלו על התחומים הבאים: מדוע אתם חושבים שמגיע לכם החזר מס? מה גרם לגבייה העודפת? האם הגבייה העודפת נעשתה כשפקיד השומה קבע לכם הכנסה גבוהה כמקור פרנסה משני ולא עיקרי? מדוע זה קרה? האם בגלל שביקשתם להחליף מעסיק עיקרי במהלך השנה? השאלות הללו לא נועדו לחקור אתכם, אלא הן מהוות דרישות של רשות המיסים. היא בסופו של דבר תחזיר את הכסף של הגביה העודפת אבל פקיד השומה צריך לדעת על איזה החזר הוא עומד להתחייב.

החזר מס הכנסה נעשה בדרך כלל עקב אי שינוי מעסיק עיקרי

בשל פקודת מס הכנסה שלא מאפשרת לשנות מעסיק עיקרי במהלך שנת מס, רוב האנשים שעובדים בריבוי עבודות משלמים מס בגבייה עודפת. הסיפור מאד פשוט לתיאור: אדם מגיע לעבודה ובמהלכה מגיש קורות חיים למשרה אחרת ומתקבל אליה. במשרה האחרת מציעים לו תלוש שכר גבוה באלפי שקלים מהתלוש במקום הקודם והוא נשאר לעבוד בשניהם. כשהוא מגיע לפקיד השומה במהלך השנה ומבקש לשנות את מיפוי המעסיקים הוא נתקל בסירוב לפיו לא ניתן לשנות מעסיק עיקרי במהלך שנת מס. התוצאה היא שאת נקודות הזיכוי במס הוא מקבל על משכורת נמוכה ועל המשכורת הגבוהה הוא משלם מיסים: ההיפך הגמור ממה שצריך להתרחש. בסוף השנה, יש לפנות ליועץ מס המתמחה בהחזר מס הכנסה לקבלת הכסף.

כך תבחרו את יועץ המס שלכם

עריכת שאלון מס הכנסה תמציתי וענייני על פי פקודת המיסים, דיווח על הכשל שנתגלה בהחזר המס, הגעה לתוצאות החזר מהירות. שוחחו עם נישומים שהם לקוחותיו כדי לקבל המלצות!