הנך חייב מסחרי בהוצאה לפועל או בפשיטת רגל? כך מומלץ להתנהל

אם גילית שחובך עבר להוצאה לפועל, או שאתה מתחיל תהליך של פשיטת רגל, מומלץ לדעת בדיוק כיצד להתנהל מול המוסדות הללו. אופן התפקוד שלהם שונה. הראשון מתבסס על החזרת כל החוב בכל האמצעים בפרק זמן קצר, כולל שליחת מעקלים אם לא עמדת בכך. השני עובד על בסיס לוח סילוקין להחזר החוב לקופת הכונס הרשמי. בשניהם יש צורך לעבוד עם עורך דין שיידע כיצד לתפקד מול אותם מוסדות יחד איתך ולהחזיר אותך למסלול כלכלי תקין.

בחירת עורך דין הוצאה לפועל

כשאתם בוחרים עורך דין הוצאה לפועל, חשוב להתבסס על מי שמתמחה בנושאים הבאים: איחוד תיקים בין לשכות במספר ערים, תביעת לשכה ששלחה מעקלים שלא כדין, תביעת לשכה שהוחזר לה החוב והיא לא דיווחה על כך במועד, וכל נושא אחר שעניינו הוא מנהלתי. החייב כעת נמצא בהחזר חוב, ככל הנראה לא קטן (אחרת הוא לא היה מגיע לפתחה של ההוצאה לפועל) ומציאת טעויות מנהלתיות של רשות זו עשויה לספק לו פיצויי עוגמת נפש ובכך להקטין בעומסי החוב בהם הוא חייב. פרט לכך, עורך דין הוצאה לפועל לא נדרש לעסוק בענייני התדמית של הלקוח שלו. הוצאה לפועל היא מוסד החזר חוב שמוכר על ידי הקהילה המסחרית. חייבי-עבר במוסד זה ממשיכים לתפקד מסחרית מול הספקים שלהם באופן יציב, ללא בעיות אמינוּת.

בחירת עורך דין פשיטת רגל

עורך דין פשיטת רגל צריך לבחון את הסדר הסילוקין שנקבע עבור מרשו ולנסות להקטין אותו במידת האפשר. אם הכונס הרשמי קבע שכל X החייבים הם חייבים לגיטימיים, העורך דין צריך לבדוק היטב את התיק של הלקוח שלו ולמצוא מקרים בהם החוב היה לא לגיטימי ולגרוע את אותם X-n חייבים מהסדר החוב. חשוב יותר, מבחינת עורך הדין, הוא להכיר את רמת היתירות של כל חייב. בתוך מוסד פשיטת רגל, לאיזה חייב יש יותר עדיפות בקבלת הכסף ביחס לאחר? למשל עיריות ומוסדות ממשלתיים נהנים מהיתירות הגבוהה ביותר, לעומת בעלי דירות להשכרה שנמצאים ביתירות נמוכה יחסית. הצליח החייב לשלם את כל חובו? מומלץ לפעול יחד עם עורך הדין להחזרת מרכיב האמינות שלו בקרב החברה המסחרית. בנקים, מלווים פרטיים, וספקים של רכוש ממשי לא ימהרו לעבוד עם אדם שהיה בעברו פושט רגל, אך סיוע מעורך דין להחזרת האמינות עשוי לפעול לטובתו.