משימותיו העיקריות של עורך דין לפשיטות רגל

עורך דין לפשיטות רגל נדרש לייצג את מרשו במגוון נושאים כגון התנהלות בתוך ההליך, מתן מענה במקרה שהכונס הרשמי מאשים את פושט הרגל בהסתרת רכוש רב ערך כמו דירות ומכוניות וחשוב לא פחות – בייצוג החייב מספר שבועות או חודשים לאחר שנפרע מחובותיו על מנת למנוע תדמית שלילית עתידית ככל האפשר. בשונה מחייב של הוצאה לפועל, חייב שהיה פושט רגל צפוי להיזכר ככזה לתקופה ארוכה, מה שירתיע אנשים לרצות לעשות עסקים עמו. כשהוא מלווה בעורך דין המתמחה בפשיטות רגל, ניתן לנסות להתמודד עם הביקורת השלילית הזו ולהחזיר את החייב-בדימוס את התדמית האמינה שהייתה לו בעבר.

התנהלות בתוך ההליך

כניסה חלקה להליך, ריכוך התנגדויות של הכונס הרשמי והמנהל המיוחד מטעמו של הכונס הרשמי, ריכוך חשדות שלהם בדבר אמינות החייבו ובכך – הוא צריך לדאוג שהליך פשיטת הרגל ייושם על פי חוק, וללא אפליה בלתי חוקית של החייב על ידי הממונים עליו.

טיפול בטענות של הכונס הרשמי בדבר הסתרת מידע

החייב, ברבים מהמקרים, הוא בעצמו בעל נדל"ן או מכונית. אם הוא לא הצהיר על כך בהליך, ונתפס, הוא עשוי להיגרע מפשיטת רגל ולחזור למסלול הוצאה לפועל. סליקה בטוחה במסגרת פשיטת רגל צריכה להיעשות על בסיס אי הסתרת מידע, תוך שיתוף עם הכונס הרשמי בדבר כל נכס כלכלי הנמצא ברשות ובחזקת החייב. אף על פי כן, במידה והוא נתפס עם רכוש בלתי מוצהר, טיעונים משפטיים הולמים של אורך דין לפשיטות רגל עשויים להשאירו במסגרת ההליך.

איזון שמו ורמת אמינותו של החייב לאחר הפירעון

אומרים כי הקושי האמיתי בפשיטת רגל הוא מה שבא אחריו: שורה של דחיות מבעלי עסקים וחברות מלוות, בשל כך שמדובר בפושט רגל לשעבר. עורך דין לפשיטות רגל עשוי, באמצעות תביעות ליטיגציה אזרחית ולשון הרע, להביא לשיפור שמו של החייב ברמת האמון שנותנת בו החברה העסקית והמסחרית. שלא כמו עורך דין הוצאה לפועל תל אביב, שלא צריך להוכיח את אמינותו של החייב שלו, פשיטת רגל נחשב לתחום אפור אשר ביכולתו לשנות לרעה את שמו של החייב. עורך דין לפשיטות רגל המלווה את החייב בתקופה זו עשוי להכניס אותו לעולם העסקי ברגל חלקה.