עורך דין מומחה להוצאה לפועל ופשיטת רגל על הליכי חוב אלו

עורך דין פשיטת רגל

הוצאה לפועל ופשיטת רגל הם הסדרים מטעם משרד המשפטים המאפשרים לחייבים לסגור את חובותיהם בדרך חוקית. במסגרת תקנות ורגולציות שונות בהסדרים הללו מחזיר החייב את חובו אליהם. בעוד אשר בהוצאה לפועל, כל הכסף שנצבר לחובתו של החייב צריך להיות משולם, בפשיטת רגל משולם כסף על פי תקרה שנקבעה על ידי כונס נכסים יחד עם מנהל מיוחד הממונה לחייב. לכן, נושים שהחייב שלהם נמצא בפשיטת רגל נמצאים, בחלקם, בסיכון שהחובות כלפיהם לא ייפרעו, או ייפדו חלקית. מהם האינטרסים של החייב – כשהוא נמצא בהליכים וכיצד מקדם אותם בעבורו עורך דין מומחה להוצאה לפועל ולפשיטת רגל?

סילוק החוב בתנאים מותאמים לחייב

זהו האינטרס לטווח הקצר של החייב. מיד תראו שיש לו גם אינטרסים לטווח הארוך אשר עליו לקחת בחשבון. השאיפה היא לאפשר לחייב לסיים את חובו דרך הוצאה לפועל, ובמיוחד כיום כשניתן לממש איחוד תיקים בקלות. בעבר, אם חייב מסוים היה חייב כספים לנושה שגר בבאר שבע ולנושה שגר בתל אביב, נפתחו לו תיקים ב- 2 הלשכות, ולא היה קשר בין האחד לשני. כל תיק נשא ריביות והצמדות בפני עצמו. כשהתיק מאוחד, גובה ההצמדות הללו אחיד מה שגורם לכסף שהחייב צריך להפריש לקטון במעט, בהשוואה למצב שהתיקים היו מופרדים. במקרים בהם ניכר כי החייב אינו יכול לעמוד בקצב ההחזר של גובה חוב גבוה במיוחד ביחס למצבו הכלכלי, יומלץ לו לבקש להיות מוכר כפושט רגל.

התאמת עורך הדין חיייב

את התאמת עורך דין פשיטת רגל והוצאה לפועל לחייב, יש לעשות בהתאם למצבו. במידה והוא בהוצאה לפועל, יש להתקשר עם עורך דין מומחה להוצאה לפועל. אך במידה והוא כבר בפשיטת רגל, המטריה המשפטית שונה ומחייבת עורך דין פשיטת רגל. לרוב, הם יגיעו מאותו משרד, שעניינו הוא הסדרי חוב. ההבדל בין המוסדות הוא שבהוצאה לפועל, מטפל עורך הדין בהערמת הקשיים מצד פקידי הגבייה, מזהה התנהגות לא חוקית שהם אישרו, כמו למשל חילוט רכוש שנעשה שלא כדין ודואג להשיב על מהלכים אלה. בפשיטת רגל, ההגנה המשפטית עוסקת גם ברמת האמינות של החייב. בשונה מהוצאה לפועל, בפשיטת רגל – יטען המנהל המיוחד בכל עת שהחייב שיקר, הסתיר מידע וכד' – כדי להעמיד אותו להדחה מההליך. עורך דין פשיטת רגל יצטרך להראות שלא כך הם פני הדברים ועל כן מגיע לחייב להישאר בהסדר נושים זה.

פשיטת רגל או הוצאה לפועל – מה המסקנה?

המסקנה היא שמי שיכול להחזיר את החוב שלו דרך הוצאה לפועל בלבד, כך ייטב. המוסד אמנם קשוח בדרישות ההחזר שלו אך מי ששרד אותו וחזר לעסקים לא יסתכן בפגיעה בשמו ולא יוגבל במהלכיו הפיננסיים בבנקים ובמוסדות ההלוואה הפרטיים. בפשיטת רגל יהיו הגבלות מוצהרות. בנקים לא אוהבים לחזור לעבוד עם מי שהיה פושט רגל וגם פרטיים לא ממהרים לתת הלוואות מינוף לאנשים כאלו. אף על פי שפשיטת רגל הוא הסדר חובות שנראה פחות מלחיץ, יש בו כדי להכתים את החייב, שיצטרך לעבוד מאד קשה על טיהור שמו כשייצא מההליך.