תפקידיו המרכזיים של עורך דין מומחה לפשיטת רגל

עורך דין פשיטת רגל מייצג אנשים שהוכרזו כפושטי רגל. המדובר – בחייבי ההוצאה לפועל שלא עמדו בחובותיהם וביקשו להצטרף למסלול הסדר חוב זה, או שנכפה עליהם להצטרף אליו בלחץ הנושים. הם צפויים לטעון שבהוצאה לפועל לא פועלים בזריזות ובנחישות לתשלום החוב ולכן טוב ייעשה אם החייב יהיה בפשיטת רגל. מה שמעטים מהם יודעים הוא שכונס הנכסים בפשיטת רגל רשאי למחוק חלק מהחובות בהתאם לנימוקים שונים שיוצגו לו על ידי החייב. לאחרון, מבחינה ראלית, לא כדאי בשום מצב להגיע להליך זה ואם הוא נעשה – הוא נעשה כי באמת נגמר הכסף ואין מוצא אחר. המשמעות של המונח פושט רגל היא משמעות תמידית. הכלכלנים, הבנקאים והמלווים הפרטיים מתייחסים למעמד בהקשיית עורף ולא ממהרים להעניק הלוואות או לעשות עסקים עם פושטי רגל לשעבר, זאת בשונה ממשלמי ההוצאה לפועל שעמדו בנטל החובות שלהם.

הבאה לסיום חלק ומוצלח של התהליך לטובת מרשו

זוהי מטרת העל  של כל עורך דין מומחה לפשיטת רגל. המטרה שלו היא תמיד להציג למנהל המיוחד (פקיד מטעם הכונס הרשמי בפשיטת רגל), לכונס או לבית המשפט בו מתנהל התיק מדוע יש לבטל חוב עבור נושה מסוים, למשל מנימוקים של עסקה שלא בוצעה בתום לב. החייב יהיה צפוי לחקירה בתוך הליך פשיטת רגל בנושא. עו"ד מומחה לתחום צריך לצייד את לקוחו בכל התסריטים האפשריים ולאפשר לו לצאת מהם באופן חלק.

הגנה מפני הפקידים והשופטים הממונים

הרבה פעמים החייב יהיה זקוק להגנה ממי שממונה עליו. הם ינסו לחפש אותו כל הזמן, ולאתר בתים, מכוניות ונכסים נוספים שהוא הסתיר מהם. במידה והוא נתפס, על עורך דין מומחה לשפיטת רגל לגבש חוות דעת משפטית ולהחליט לפיה האם יש הצדקה לקחת את הצד של לקוחו, ואם כן – לבוא בטענות לממונים. אם לא, עליו לפעול למזעור הנזק ללקוח שלו בעקבות כך שהוא נתפס ולעשות כל שעל ידו לא להביא לגריעתו מההליך בחזרה להוצאה לפועל.

השבחת שמו של פושט הרגל

זה אמנם לא תפקיד רשמי של עו"ד פשיטת רגל, אבל בפועל, הצרות האמיתיות מתחילות אחרי שהפושט כבר שילם את חובו ויכול לפתוח דף חלק לעולם העסקים כעצמאי, שוב. הוא צפוי להרבה מאד בוז וחוסר אמון על העובדה שהוא היה פושט רגל. עורך דין מומחה לפשיטת רגל נאלץ, במקרים רבים, להתמודד עם משפטים בהם הלקוח שלו מוכפש על ידי המתחרים חסרי האמון על מנת לטהר את שמו ולאפשר לו לחזור לעבוד ולעשות עסקים כמו בעבר.